ایران صدر نشین جدول تلفات جاده‌ای در بين کشورهای همسايه و خاورميانه است!

http://www.aimscontrol.com/Upload/Images/img_7678.jpg

ایران سالانه 19 هزار میلیارد تومان بابت تصادفات خسارت می‌پردازد که عامل 85 درصد این تصادفات سرعت غیر مجاز است و اگر بدون برنامه پیش رویم هفت سال دیگر با کمترین تخمین، تلفات تصادفات حدود 40 هزار نفر و مجروحان حدود 520 هزار خواهند بود.

امیراحمد سپهری - کارشناس حمل و نقل جاده‌ای - در گفت‌و‌گو با خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: طبق برآوردهای سازمان ملل متحد تا سال 2020 آمار تلفات جاده‌ای کشورهای در حال توسعه 60 تا 80 درصد افزایش می‌یابد.

وی افزود: در صورت نداشتن برنامه‌ریزی شفاف بر مبنای روش‌های علمی تجربه شده، تلفات جاده‌ای ایران در سال 99 با کمترین تخمین حدود 40 هزار نفر و مجروحان حدود 520 هزار خواهند بود.

سپهری با بیان اینکه سالانه برابر گزارش رسمی سازمان بهداشت جهانی به دنبال وقوع سوانح جاده‌ای یک میلیون و 300 هزار نفر در جاده‌های دنیا کشته و 30 تا 50 میلیون نفر زخمی می‌شوند، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی به موضوع سوانح و تلفات جاده‌ای به عنوان یک اپیدمی نگاه می‌کند که باید راهکارهای کاهش آن هر چه زودتر اجرایی شود.

این کارشناس با بیان اینکه سازمان ملل تا به حال پنج قطعنامه را در این زمینه گذرانده و از همه درخواست کرده که در این زمینه تلاش کنند، گفت:باید به دنبال راهکارهای برطرف کردن و کاهش سوانح جاده‌ای باشیم.

سرعت غیر مجاز عامل اصلی 85 درصد تصادفات مرگبار

سپهری مساله فرهنگی و آموزشی را مهمترین دلیل تصادفات بیان کرد و افزود: در کشورمان فرهنگ ترافیک به درستی آموزش داده نشده و سازمان ملل بر تغییر این فرهنگ تاکید دارد که باید برخی نکات رانندگی را به مردم گوشزد کرد.

خسارت سالانه 19 هزار میلیارد تومانی تصادفات

وی با بیان اینکه پژوهشکده حمل و نقل، زیان تصادفات در ایران را سالانه حدود 19 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده عامل اصلی 85 درصد تصادفات مرگبار جاده‌ای، سرعت غیر مجاز است که در محدوده 60 کیلومتری محل نصب دوربین‌های ثبت سرعت غیر مجاز 40 تا 65 درصد تصادفات منجر به جرح و مرگ کاسته می‌شود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: با وجود صرف هزینه‌های کلان برای سامانه‌های حمل و نقل هوشمند همچنان کشورمان در صدر جدول تلفات جاده‌ای جهان قرار دارد و این در حالی است که وضعیت جاده‌ها و ایمنی خودروها در ایران مطلوب‌تر از بسیاری کشورهاست

http://isna.ir/fa/news/92100401772